Crni ribiz
Crni ribiz (Ribes nigrum) je biljka rasprostranjena po cijeloj Europi i dijelovima Azije, no najveću popularnost uživa u istočnoj Europi i Rusiji. Riječ je o grmu, visokom 1 do 2 metra, a od crvenog se ribiza razlikuje po tome što su mu bobice crne, a lišće nešto veće i tamnije. Plod biljke su sočne bobice koje su isprva smeđecrvene, da bi kada posve sazriju poprimile potpuno crnu boju.
Tradicionalni herbalisti crnom ribizu pripisuju diuretska i antipiretička svojstva, a nije rijetkost da se u narodnoj medicini pripravcima od ploda crnog ribiza ublažavaju želučane i crijevne tegobe kao i općenito potiče tek.
Suhi listovi crnog ribiza sadrže nešto eteričnog ulja i tanine, dok su bobice ove biljke koju svoju tamnu boju duguju antocijanima, izniman izvor vitamina C. Nutritivno je osobito zanimljivo ulje sjemenki crnog ribiza zbog svog profila masnih kiselina.
Ulje sjemenki crnog ribiza
Ulje dobiveno iz sjemenki crnog ribiza u Europi se već stoljećima koristi u medicinske svrhe, a posebice je bilo popularno među ženama koje su ga koristile za smanjenje simptoma predmenstrualnog sindroma poput osjetljivosti dojki, grčeva i osjećaja nadutosti.
Danas, kada su znanstvenici proniknuli u sastav sjemenki crnog ribiza, znamo da njihovo ulje osigurava širok spektar masnih kiselina, među ostalim i onih esencijalnih. Konkretno, i esencijalna linolna iz skupine omega-6 masnih kiselina i alfa-linolenska kiselina (ALA) kao predstavnik omega-3 masnih kiselina dobro su zastupljene u ulju sjemenki crnog ribiza. Unos ovih masnih kiselina od izuzetne je važnosti jer ih ljudski organizam ne može sam sintetizirati zbog čega ih je nužno osigurati prehranom i/ili dodacima prehrani.
Ulje sjemenki crnog ribiza ističe se sadržajem gama-linolenske masne kiseline (GLA). Gama-linolensku kiselinu, organizam može proizvesti iz tvari koje se nalaze u hrani, ali samo u idealnim uvjetima odnosno kod adekvatne količine nutrijenata poput magnezija, cinka, vitamina C, B3 i B6 u organizmu. Pretpostavlja se da je velik broj osoba koje žive u zapadnjački orijentiranim zemljama barem djelomično deficitarno gama-linolenskom kiselinom zbog načina života i posljedica koje ostavlja na organizam. Zanimljivo je da je nedostatak GLA primijećen kod ekcema i drugih tegoba koje se manifestiraju na koži, stoga i ne čudi da je studija objavljena 2011. godine u časopisu Journal of Oleo Science pokazala da hrana obogaćena gama-linolenskom kiselinom poboljšava funkciju kože u osoba s blagim slučajevima atopijskog dermatitisa.
U ulju sjemenki crnog ribiza nalazimo i oleinsku kiselinu, poznati sastojak maslinovog ulja, ali i palmitinsku i stearinsku masnu kiselinu te manje poznatu stearidonsku kiselinu. Stearidonska masna kiselina je predstavnik omega-3 masnih kiselina koja služi kao intermedijer u pretvorbi alfa-linolenske kiseline u važnu eikozapentaensku (EPA) i dokosaheksaensku (DHA) masnu kiselinu. U standardnim izvorima ovih važnih masnoća poput ribe prisutna je tek u malim količinama, ali je zato nalazimo u biljnim uljima poput ulja sjemenki crnog ribiza. Studija objavljena 2003. godine u časopisu American Journal of Clinical Nutrition daje naslutiti važnost uzimanja takvih ulja u obliku dodatka prehrani. Istraživanje na 15 ispitanika je, naime, pokazalo da uzimanje kapsula stearidonske kiseline u dozi od 0,75 g kroz 3 tjedna učinkovitije pridonosi povećanju koncentracije EPA u tkivima , nego što to čini ista količina biljnih ulja koja sadrže ALA-u.
Sigurnost ulja sjemenki crnog ribiza
Nisu poznati štetni učinci ulja sjemenki crnog ribiza zbog čega ovo nutritivno vrijedno ulje vrijedi razmotriti kao dobru strategiju za obogaćivanje prehrane važnim masnim kiselinama.
Literatura:
Doc.dr.sc. Darija Vranešić Bender
Vitaminoteka d.o.o.
za imunitet s propolisom, echinaceom i vitaminom C.
s hamamelisom i medom
fenomen super začina
extra long lasting