Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija možete pronaći OVDJE.

Kamilica

Kamilica

Kamilica je razgranata biljka, visoka 15-30 cm, s uskim, dvostruko perastim listovima. Mirisne cvjetne glavice rastu pojedinačno. Latice cvijeta su bijele, a cvjetište žute boje. Okus im je malo gorak. Cvate od svibnja do kolovoza, a cvjetne glavice sabiru se u lipnju i srpnju.

Kamilica raste u cijeloj Hrvatskoj, na obrađenim tlima, uz putove i ruševine, kao poljski korov. Postoji nekoliko različitih vrsta kamilica, a najcjenjenija je prava (njemačka) kamilica.

Najvažniji sastojci kamilice su eterično ulje, flavonoidi, kumarini i polisaharidi, a eteričnog ulja kamazulen i bisaboli. Kamilica se ubraja među najpoznatije i najomiljenije biljke. Ima velik broj izvanrednih svojstava: smiruje, ublažava i opušta upale, nadutost, djeluje protiv alergija, bakterija i gljivica. Hlapljivo ulje kamilice sadrži azulene koji joj daju njezin osebujni miris. Izvrsno opušta živčani sustav, djeluje protiv nesanice, noćnih mora i za umirenje nemirne djece. Kamilica ublažava bolne mjesečnice i predmenstrualnu napetost, pomaže kod "bijelog pranja" i drugih ženskih tegoba. To djelovanje poznavali su još stari Grci i Rimljani. Latinski naziv kamilica je matricaria chamomilla, a potječe od riječi matrix - "majke" ili "maternica".

Kao odličan prirodni analgetik kamilica ublažava bolove različitog porijekla, naročito kod glavobolje, migrene i zubobolje. Prednost je kamilice da pri tome ne zadržava mokrenje kao neki kemijski lijekovi, već naprotiv, olakšava mokrenje što je uz znojenje vrlo važno. Olakšava bolove mokraćnog mjehura i žuči, te mnoge bubrežne tegobe. Protuupalno djelovanje može se iskoristiti za ublažavanje upale sluznice u želucu i crijevima, kod proljeva i gastritisa, za ispiranje kod upale grla i sluznice usta, te za inhalacije kod kašlja i upale nosne šupljine. Gorki sastojci kamilice potiču protok žuči i želučanih sokova, poboljšavaju probavu i povećavaju apetit.

Svojstvo da djeluje protuupalno i ubrzava zacjeljivanje korisno je kod gastritisa i čireva probavnih organa. Odlično djelovanje kamilica ima kod bakterijskih i gljivičnih infekcija, te kod vrućice, prehlade i gripe, jer aktivira tjelesne obrambene mehanizme. Kamilica je prirodni antihistamnik, njezino protuualergijsko djelovanje može se iskoristiti udisanjem njezinih para, a odlično djeluje protiv astme, peludne groznice, katara i upale sinusa. Čaj je istodobno izvrsna antiseptična vodica za usta i tekućina za grgljanje kod problema usne šupljine. Često se koristi i za ispiranje vaginalnog i analnog područja, naročito kod rana i upaljenih hemoroida. Kamilica izvrsno zacjeljuje, a njena antiseptična ulja djeluju umirujuće i protuupalno na kožu, te ubrzavaju oporavak što je vrlo korisno kod čireva, rana i opeklina. Čaj za pranje ili parne kupelji odlično djeluju kod svrbeža, ekcema, nečiste mladenačke i osjetljive dječje kože, te kod upale očnih kapaka i upale kože.

Sastojci hlapljivog ulja kamilice, azulen i bisabolol često se koriste kao dodatak mnogim kozmetičkim i dermatološkim proizvodima zbog protuupalnog djelovanja i činjenice da ubrzavaju zacjeljivanje kože. Kamilica blago posvjetljuje kosu, pa se njen čaj često koristi za pranje kose, osobito plave.

Proizvodi na popustu za studeni - više vrijednosti za Vaš novac

Spirulina 500 mg

Spirulina 500 mg

drevna modrozelena mikroalga

Panax Ginseng

Panax Ginseng

korejski ginseng

Harpygel

Harpygel

s ekstraktom vražje kandže i alantoinom

Bilje Mediterana

Bilje Mediterana

ulje za masažu i njegu tijela