doprinosi zdravlju jetre
Prodajna cijena: 11,80 € / 88,91 kn
Blagodati artičoke na zdravlje
Biljka artičoka (Cynara cardunculus var. scolymus L.) ima dugu tradiciju uporabe u prehrani i medicini, a koristi se od 4. stoljeća pr. Kr. Prvi koji je artičoku detaljno opisao bio je Aristotelov učenik, „otac botanike“ Teofrast. Stari Grci i Rimljani artičoku su smatrali lijekom za lošu probavu, a kao hrana bila je dostupna samo aristokraciji. Zapisi iz 16. stoljeća artičoku također navode kao plemenitu biljku rezerviranu za bogate.
Tradicionalna europska medicina lišće artičoke koristi kao diuretik i kao sredstvo za stimulaciju žuči za probavu masti. U prvoj polovici 20. stoljeća francuski su znanstvenici počeli ozbiljno istraživati artičoku. Njihovo je istraživanje dovelo do potvrde da artičoka zaista ima sposobnost stimulirati jetru i žuč. Sredinom prošlog stoljeća talijanski znanstvenici su iz artičoke izolirali spoj cinarin za kojeg se danas smatra da je zaslužan za blagotvorno djelovanje artičoke na zdravlje. Također, uspješno je proizveden i sintetski cinarin iz laboratorija koji se do 80-ih godina prošlog stoljeća koristio kao terapija kod hiperkolesterolemije. Međutim, cinarin nije jedina biološki aktivna supstanca iz artičoke. Iz lista artičoke izolirani su polifenolni spojevi koje možemo podijeliti u tri razreda. Uz fenolnu kiselinu cinarin iz artičoke su izolirani i flavonoidi poput luteolina i gorkih seskviterpenskih laktona, a navedene aktivne tvari djeluju u sinergiji. Lišće artičoke jedan je od najbogatijih izvora antioksidansa, a osim antioksidansa sadrži i nizak udio masti, visok udio vlakana i vitamina i minerala poput vitamina C, vitamina K, folata, fosfora i magnezija. Tradicionalno se ekstrakt lista artičoke koristi kod različitih stanja i bolesti uključujući kod dijabetesa, sindroma iritabilnog kolona, kardiovaskularnih bolesti, bolesti jetre i u prevenciji karcinoma.
Velike analize suglasne – artičoka je dobra za srce i jetru
S obzirom da pojedinačna klinička istraživanja često daju različite rezultate, u znanosti se provode sistematske analize i meta-analize istraživanja koje objedine sva istraživanja s određenom temom s ciljem donošenja zaključka. U 2021. i 2022. godini objavljene su takve tri analize, a uzimale su u obzir klinička istraživanja koja se se bavila proučavanjem utjecaja unosa artičoke u obliku dodatka prehrani na krvni tlak, razinu lipida u krvi i na zdravlje jetre.
Prvo istraživanje iranskih znanstvenika analiziralo je 8 randomiziranih kliničkih istraživanja i pokazalo da primjena artičoke u obliku dodatka prehrani neće sniziti krvni tlak osobama s normalnim krvnim tlakom, ali može značajno sniziti sistolički i dijastolički tlak osobama koje pate od povišenog krvnog tlaka. Valja naglasiti da je unos artičoke djelovao na sniženje krvnog tlaka tek nakon 12 tjedana primjene, dok nakon 8 tjedana primjene nije primjećeno blagotvorno djelovanje, što ukazuje na činjenicu da artičoku u obliku dodatka prehrani treba unositi najmanje 3 mjeseca u kontinuitetu. Ispitivane doze ekstrakta lista artičoke kretale su se između 500 mg i 2700 mg dnevno. Znanstvenici za sada ne mogu sa sigurnošću tvrditi na koji način artičoka pomaže sniziti krvni tlak, no laboratorijska istraživanja pokazuju da artičoka potiče rad enzima eNOS koji igra ulogu u širenju krvnih žila.
Druga je sistematska analiza pokazala da ekstrakt artičoke može značajno smanjiti razinu triglicerida, ukupnog kolesterola i LDL kolesterola na temelju čega su istraživači donijeli zaključak da unos artičoke u obliku dodatka prehrani može povoljno djelovati na prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Zasluge za snižavanje lipida u krvi pripisuju se sadržaju luteolina iz artičoke koji ometa sintezu kolesterola u organizmu.
Sistematska analiza s meta-analizom egipatskih znanstvenika također je zaključila da ekstrakt lista artičoke značajno snižava ukupni kolesterol, LDL kolesterol i trigliceride. Zbog značajnog sniženja jetrenih enzima, alanin aminotransferaze (ALT) i aspartat aminotransferaze (AST), ekstrakt artičoke povoljno djeluje na zdravlje jetre kod osoba oboljelih od nealkoholne masne bolesti jetre. Pogledamo li pojedinačna randomizirana klinička istraživanja o utjecaju artičoke na zdravlje jetre, ističe se istraživanje u kojem je sudjelovalo 90 ispitanika s nealkoholnom masnom bolesti jetre, a u kojem su rezultati pokazali da unos 600 mg ekstrakta artičoke dnevno tijekom dva mjeseca dovodi do poboljšane funkcije jetre. Također, u još jednom randomiziranom kliničkom istraživanju, u kojem su sudjelovale pretile osobe s masnom bolesti jetre, unos artičoke doveo je do smanjenje upale u jetri i nakupljanju masti. Iako se ne zna točan mehanizam djelovanja artičoke na jetru, znanstvenici smatraju da je za blagotvorno djelovanje zaslužan antioksidans cinarin.
Olakšanje za probavu
Artičoke predstavljaju odličan izvor prehrambenih vlakana koja su ključna za zdravu probavu. Ekstrakt artičoke se također pokazao korisnim za dobru probavu u istraživanju koje je obuhvatilo gotovo 250 ispitanika, a kod kojih je došlo do smanjenja probavnih smetnji poput osjećaja nadutosti i vjetrova. Laboratorijska istraživanja pokazala su da cinarin iz artičoke može stimulirati proizvodnju žuči, ubrzati rad crijeva i poboljšati probavu masti.
Zaključak
Ekstrakt lista artičoke je nutraceutik s dobrim sigurnosnim profilom, visoke učinkovitosti, mogu ga koristiti osobe intolerantne na statine i može se kombinirati s drugim dodacima prehrani poput berberina i crvene riže koji se koriste za snižavanje razine kolesterola u krvi. Osim kod dislipidemije, ekstrakt lista artičoke djeluje povoljno na zdravlje jetre, kod povišenog krvnog tlaka i loše probave.
Literatura:
Dr.sc. Darija Vranešić Bender/Vitaminoteka
Tradicionalno, artičoka se koristi za detoksikaciju, odnosno čišćenje organizma. Tretman se obično provodi u proljeće, ali i poslije dugotrajnog uzimanja lijekova.
Sastojci u dnevnoj dozi: % PU
Artičoka (Cynara scolymus), suhi ekstrakt, (ekvivalent 1000 mg biljke Artičoka) Cinarin |
8 mg
0,2 mg |
/
/ |
* PU preporučeni dnevni unos
Mnogi od nas posežu za dodacima prehrani kako bi se osigurali od potencijalnih prehrambenih propusta ili sa željom da se zaštite od različitih bolesti. Vitaminski i mineralni pripravci predstavljaju osnovu dodataka prehrani, no ova se skupina iz dana u dan nadopunjuje novootkrivenim aktivnim tvarima podrijetlom iz hrane te biljnog svijeta.
vitamini i minerali za zdravlje očiju