Withania somnifera ili ashwagandha jezimzeleni grm koji se naziva još i „zimska višnja“ ili „indijski ginseng“. Ayurvedska medicina koristi ovu biljku u ljekovite svrhe više od 5000 godina, a kao ljekovita biljka službeno je upisana u indijsku farmakopeju 1985. godine. Ayurvedska medicina koristi cijelu biljku, uključujući korijen, list i plodove ashwagandhe, za više od 30 indikacija primjerice kao adaptogen, afrodizijak, diuretik, stimulator imuniteta te kod stresa, upale, reume, nadutosti, problema muške plodnosti, nesanice i tjeskobe. Ashwagandha je danas popularna biljna vrsta u cijelom svijetu i uživa svjetsku slavu, a ovoj tvrdnji posebno ide u prilog činjenica da je Svjetska zdravstvena organizacija u svojim monografijama ljekovitih biljaka uvrstila ashwagandhu kao jednu od korisnih biljnih vrsta.
Ashwagandha kao adaptogen
Ashwagandha se ponajprije smatra adaptogenom odnosno tradicionalno se koristi kod stanja povezanih sa stresom. U korijenu riječi adaptogen nalazi se latinska riječ adaptare što znači prilagoditi se, odnosno adaptogeni su ekstrakti biljaka za koje se vjeruje da se njihovim unosom tijelo može učinkovitije prilagoditi stresu. Bolja prilagodba stresu znači i bolja mentalna i tjelesna izvedba. Također, prema definiciji, adaptogeni mogu utjecati na metabolizam na način da umanjuju negativne učinke kortizola odnosno hormona stresa. Kortizol je primjerice jedan od krivaca prekomjernog nakupljanja masnog tkiva posebno u području abdomena, pa obuzdavanje kortizola može ostvariti utjecaj i na tjelesnu masu.
Klinički dokazi anti-stres djelovanja
Stres je glavni čimbenik koji pogoršava hipertenziju i dijabetes – najopasnije ubojice današnjice. Dodatno, visok stupanj stresa izaziva razvoj poremećaja raspoloženja poput tjeskobe i depresije te nesanicu. U znanstvenoj literaturi mogu se pronaći brojni radovi, pa i oni klinički, o blagotvornom djelovanju ashwagandhe kod stresa i stanja koja stres izaziva i pogoršava. Dvostruko slijepo istraživanje objavljeno 2012. godine, u kojem su sudjelovala 64 ispitanika, pokazalo je kako unos ashwagandhe u količini od 300 mg tijekom 60 dana poboljšava subjektivni osjećaj kvalitete života i snižava razinu hormona stresa kortizola i na taj način učinkovito povećava otpornost prema stresu. Također, istraživanje u kojem je sudjelovalo 50 ispitanika u dobi od 65 do 80 godina pokazala je kako uzimanje 600 mg korijena ashwagandhe dnevno tijekom 12 tjedana značajno poboljšava kvalitetu sna i mentalnu budnost nakon buđenja u usporedbi s placebom.
Utjecaj ashwagandhe na pamćenje i kognitivnu funkciju
Znanstvena istraživanja, posebno istraživanja u kojima su ispitanici bili podijeljeni u dvije skupine, od kojih je jedna skupina unosila ashwagandhu u obliku dodatka prehrani u kapsulama, a druga placebo, a da to nije ni znala, najbolji su pokazatelj učinkovitosti nekog dodatka prehrani. Pregledom literature naići ćemo na različita kliničkih istraživanja u kojima se ispitivalo djelovanje ashwagande. Pa je tako ispitan i učinak ashwagandhe na memoriju, a u istraživanju je sudjelovalo 50 ispitanika koji su unosili ili 300 mg ashwagandhe ili placebo tijekom osam tjedana. Iako je osam tjedana relativno kratko vrijeme, rezultati su pokazali kako ashwagandha vrlo brzo može značajno poboljšati i kratkoročnu i dugoročnu memoriju kod osoba s blagim kognitivnim oštećenjem.
Problem muške plodnosti
Fiziološko djelovanje biljaka u organizmu pripisuje se određenim aktivnim sastojcima koje navedena biljna vrsta sadrži, a ashwagandha sadrži više od 50 različitih tvari, vitanolida i drugih alkaloida koji su farmakološki i medicinski značajni. Laboratorijska istraživanja pokazuju kako vitanolidi imaju antioksidativno i protuupalno djelovanje te se pretpostavlja kako bi upravo vitanolidi mogli biti u pozadini blagotvornog djelovanja ashwagandhe koje je zabilježeno u kliničkim istraživanjima kod problema muške plodnosti. Istraživanje iz 2013. godine zabilježilo je povećanje koncentracije spermija za 167%, volumena ejakulata za 53%, postotka pokretnih spermija za 57% te povećanje razine testosterona 90 dana nakon početka unosa ashwagandhe u obliku dodatka prehrani u dozi od 675 mg dnevno. No, svestranost ashwagandhe je iznimna te ova moćna biljke nije rezervirana samo za muškarce već je vrlo korisna i za žene. Naime, valja spomenuti i činjenicu kako ashwagandha može značajno popraviti seksualnu funkciju zdravih žena djelujući na razinu uzbuđenja, lubrikaciju, postizanje orgazma i povećavajući zadovoljstvo.
Ashwagandha za veću izdržljivost u sportu
Da ashwagandhu ima smisla uzimati u obliku dodatka prehrani kod povećanih tjelesnih napora kao što je sport pokazalo je istraživanje iz 2015. godine. Naime, kod sportaša koji su unosili ashwagandhu došlo je povećanja potrošnje kisika na vrhuncu tjelesnog napora (VO2max). Drugim riječima, ashwagandha povećava kardiorespiratorne sposobnosti sportaša odnosno povećava mogućnost izvođenja dinamičnih mišićnih vježbi umjerenog do visokog intenziteta dulji vremenski period.
Sigurnost na prvom mjestu
Za bilo koju biljnu vrstu najvažnija je procjena sigurnosti i potencijalne toksičnosti. Veliki pregled istraživanja koja su se bavila procjenom sigurnosti zaključio je kako je ashwagandha sigurna za unos za većinu populacije pa čak i kod doza viših od 1 g.
Literatura: