Stolisnik, hajdučka trava, hajdučica ili jezičac kako ga u nekim podnebljima još nazivaju, trajna je i razgranata stabiljka, visine do 70 cm. Dlakavi listovi izmjenično su poredani i razdijeljeni u mnogobrojne fine listiće, kojih ima stotinjak. Otuda i naziv stolisnik (sto listova). Cvjetovi su bijele ili crvene boje, ugodnog mirisa. Stolisnik cvate od lipnja do listopada, ali se sabire samo u lipnju kada su cvjetovi i gornji dio stabiljke u punom razvoju.
Može se naći po rubovima oranica, pašnjacima, suhim livadama, a ponajviše na stazama kojima prolaze ljudi. Mnogi prođu kraj njega vjerujući da je to obična trava, a znalci ga spremaju jer znaju njegovu djelotvornost. Stolisnik sadrži željezo, kalij, natrij, fosfor, sumpor, tanin, eterično ulje, smolu, soli, mravlju i valerijanovu kiselinu. Vrlo je ukusan i kao hrana. Od mekog, mladog lišća može se pripremiti odlično varivo ili juha, a sitno isjeckani listovi mogu se posipati po maslacu namazanom na kruh ili po svježe kuhanim krumpirima. Stolisnik ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje. Najčešće se koristi kod problema sa probavom, kod nervoze i grčeva želuca, crijeva i žučnog mjehura. Vrlo je djelotvoran i kod mnogih problema sa jetrom, te plućnim organima. Zbog obilja kalija potiče rad bubrega, a zbog obilja željeza pomaže kod unutarnjih krvarenja.
Čaj od stolisnika regulira krvotok i utječe na dotok krvi u srce. Može se pripremati svakodnevno, ali ne u većim količinama (do dvije šalice dnevno). Ako se čajem od stolisnika pere tijelo, koža se čisti od prištića, krastica i čireva. Zbog svih ovih djelotvornosti stolisnika neki nazivaju "kraljem ljekovitog bilja".
za podizanje razine energije
s uljem boražine, rodiolom i peptidima
hladno tiješteno