Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija možete pronaći OVDJE.

Propolis

Propolis

Propolis je ljepljiva smolasta materija koju pčele sakupljaju u proljeće, ljeto i ranu jesen (posebno kada su temperature oko 20°C) s pupoljka različitih biljaka i mladih grana drveća. Ponekad pčele same stvaraju propolis od eteričnih ulja i balzama sadržanih u omotaču peluda (peludovih zrnaca) kojima se inače hrane pčele. 

Ukoliko pčele sakupljaju smolastu materiju s pupoljaka drveća, tada dodaju svoj pljuvačni sekret i vosak, sve ovo dobro promiješaju i kotrljaju nožicama. Tako nastaje finalni proizvod - propolis, koji ima zeleno - žuto, crveno mrku, a ponekad i tamnu boju. Propolis se teško rastvara i to samo u alkoholu, terpentinu ili amonijaku. U toplim ljetnim danima je mekan i ljepljiv, a u hladnim tvrđi i od voska. Propolis služi pčelama za obranu od uljeza, hladnoće, vlage i sl. Vrlo važnu ulogu ima u održavanju higijensko sanitarnih uvjeta u košnici, sanduku ili drugom mjestu gdje su smještene pčele. Propolis ima snažno baktericidno i bakteriostatsko djelovanje, što znači da ubija bakterije. Ima antivirusno i antimikotičko djelovanje što znači da ne dozvoljava razvoj gljivica i virusa. Propolisom pčele zatvaraju sve otvore na košnici kroz koje bi mogli ući uljezi, hladnoća i vlaga, fiksiraju okvire, oblažu ćelije u koje će matica izleći jaje. Uljeze usmrte svojim ubodima i balzamiraju ih propolisom. Antibakterijske supstance iz propolisa ne dozvoljavaju da dođe do razvoja bakterija i truljenja. Stoga ne dolazi niti do širenja mirisa, a ukoliko čovjek ne izbaci tako mumificiranog parazita, on godinama ostaje nepromijenjen.

Znanost još uvijek intenzivno radi na ispitivanju kemijskog sastava propolisa. Prema sastavu, propolis dakle ima slijedeća djelovanja:

- antibakterijsko
- antiproteolitično (ne dozvoljava da dođe do razlaganja bjelančevina u tkivu čovjeka)
- antivirusno
- antimikotično (ne dozvoljava rast gljivica)
- antioksidativno (zaustavlja oksidaciju bakterija)
- anestetično (umiruje bol)

Propolis se koristi u slijedećim granama medicine:

- ginekologija - brzo zarastanje grlića maternice
- stomatologija - u liječenju karijesa, ranica u ustima (afte, stomatitis gingive i dr.)
- propolis se dodaje zubnim pastama kao sredstvo za dezinfekciju, protiv bakterija, virusa i gljivica, a primjenjuje se i kao sredstvo za umanjivanje bolova u ustima.
- dermatologija (masti i tablete propolisa)
- u liječenju crijevnih bolesti
- u liječenju donjih dišnih puteva, kao rastvor za inhalaciju (može i u obliku spreja)
- u liječenju prostate i mokraćnih puteva

Propolis uništava čak i bakterije koje se nalaze u zraku, a taj proces naziva se samosterilizacija. Na propolis ne postoji rezistencija. I nakon duljeg antiseptičkog djelovanja na isti soj bakterija, one i dalje ostaju osjetljive na propolis. Otpornost prema propolisu nije moguća! Od pčelinjih proizvoda postoji još pčelinji otrov i vosak. Za sada to nam nije toliko zanimljivo. Postoje različite recepture od pčelinjih proizvoda: ekstrakti za mršavljenje, smirenje, jačanje imuniteta, bubrege i mjehur, otklanjanje nesanice...., visokovrijedne medne mješavine različitih namjena, medni sirupi i kozmetičke linije bazirane na propolisu.

Proizvodi na popustu za ožujak - više vrijednosti za Vaš novac

Sapun Laminaria digitata

Sapun Laminaria digitata

Prirodni, blagi, ekstra fini piling sapun

Mineral Care hranjiva krema

Mineral Care hranjiva krema

za sve tipove kože

Artičoka

Artičoka

doprinosi zdravlju jetre

Cink pikolinat 30 mg + bakar 2 mg

Cink pikolinat 30 mg + bakar 2 mg