Preslica je trajna oko 30 cm visoka stabljika iz roda papratnjača. Slična je boru, s brojnim tankim listovima u pršljenu, pa je zbog toga još nazivaju "konjski rep". Cvate u svibnju i lipnju, a sabire se u ožujku i travnju, prije nego što truske dozru. Preslica raste u močvarnom tlu, po pjeskovitim livadama i poljima, neobrađenim zemljištima, te uz željezničke pruge.
Ona sadrži kalij, kalcij, natrij, sumpor, kremenu kiselinu (vrlo korisna kod plućnih bolesti), tanin, smolu, jabučnu i oksalnu kiselinu, gorke tvari, pektin i vitamin C.
Djelotvornost preslice bila je poznata još u starom vijeku, a zbog svog mnogostrukog pozitivnog utjecaja koristi se i danas. Naročito je djelotvorna kod problema sa mokraćnim organima. Veliki se uspjesi postižu kod grčeva u mjehuru, slabog mjehura, bolnog mokrenja, zadržavanja mokraće, upale bubrežne nakapnice, krvarenja bubrega, kroničnog nadražaja mjehura s pritiskom na mokrenje (u žena), a pomaže čak i kod početne tuberkuloze bubrega i mjehura.
Osim toga preslica je vrlo učinkovita i kod problema anemije, jer pospješuje stvaranje crvenih krvnih tjelešaca. Upravo zbog toga korisna je i kod tuberkuloze i plućnih krvarenja. Preslica na prirodan način nadoknađuje minerale. U kombinaciji s drugim biljkama pomaže i kod problema želuca, arterioskleroze i visokog krvnog tlaka.
koncept: amber - musky
sa stevijom
koncept: citrus – floral – musky
s ružom, koenzimom Q10, vitaminom C i listom masline