Lavanda je od davnina bila jedna od najomiljenijih aromatičnih ljekovitih biljaka. U Novom zavjetu Sveti Marko govori o lavandi kao o vrlo vrijednom ulju. Rimljani su lavandom davali ugodan miris kupeljima pa odatle i njeno ime, koje potječe od riječi lavare, što znači prati se.U antici je lavanda osim mirisa bila cijenjena i zbog svog umirujućeg i dezinficirajućeg djelovanja. U srednjem vijeku i renesansi lavanda se posipala po podu kuća i crkvama kako bi odagnala kugu.
Lavanda je visoka, razgranata, trajna biljka, gusto obrasla sjedećim listovima koji su na rubu zavrnuti prema dolje, tamni na naličju, a svjetliji odozgo.Posuta je dlačicama, pa se cijela biljka naizgled čini kao da je sive boje. Oko vrha stabiljke poredani su modri cvjetovi. Zbog svog lijepog izgleda lavandu često nazivaju "ljepoticom u plavoj odori". Aromatična je mirisa i okusa. Rasprostranjena je po cijelom Sredozemlju, a najtraženija je lavanda iz francuske pokrajine Provanse. Kod nas raste u suhim predjelima Primorja i Dalmacije, a često se uzgaja i po vrtovima. Glavni sastojci lavande su eterično ulje i tanin. U ulju se nalazi linilacetat koji određuje vrijednost biljke, kao i linalool, borneol, cineol, kamfor i dr. tvari.
Domaćice su je stavljale u ormare i ladice da odjeći podari ugodan miris i otjera moljce. Poznati talijanski travar Matiolli iz 16. st. naročito ju je preporučivao kod bolesti mozga, kao što su epilepsija, apopleksia, spazma i paraliza. Smatra se da lavanda djeluje čak i na lavove i tigrove u zoološkim vrtovima pa pod njezinim utjecajem postaju pitomi.
Dakle, lavanda se oduvijek koristila u najrazličitije svrhe. Kod unutarnje upotrebe klinički je potvrđeno njeno umirujuće, odnosno sedativno djelovanje. Stoga se često koristi kod anksioznosti, nervoze, depresije i tjelesnih simptoma koje oni uzrokuju kao što su napetosti, glavobolje, lupanje srca i nesanica.
Čaj od lavande poboljšava probavu, smiruje grčeve, olakšava nadutost, vjetrove, mučninu, te potiče apetit. Osim toga, ako se uzima vruć izaziva znojenje i smanjuje vrućicu. Učinkovit je i kod prehlada, katara i infekcija dišnih puteva, jer pospješuje izbacivanje sluzi iz dišnih organa. Njeno dijuretično djelovanje pomaže u eliminiranju otrovnih tvari iz tijela putem mokraće. Grgljanje razrjeđenog ulja lavande čisti male ranice u ustima, pomaže kod paralize jezika i mucanja, jer opušta živce i zgrčene mišiće. Lavanda ima široku upotrebu i kod problema sa jetrom, slezenom, navalom krvi u glavu, bijelog pranja, slabosti očiju i opće slabosti u organizmu.
U vanjskoj primjeni lavandino ulje masira se u kožu ili udiše. Smatra se sredstvom za uravnotežnje osjećaja, razvedrava duh, otklanja tjeskobu i dovodi u ravnotežu unutarnji nesklad. Djeluje i kao stimulans živčanog sustava, vraća vitalnost i snagu. Zbog antiseptičnih osobina razrječeno ulje dobar je dezificijens kože kod akna, ekcema, rana, čireva i upalnih stanja kože. Naročito je djelotvorno kod opeklina, jer pomaže obnovu kože i minimizira stvaranje ožiljaka. Utrljavanjem na prsa jača pluća i ubrzava ozdravljenje kod upale pluća, upale porebrice i krvarenje u plućima. U obliku losiona ili kupelji lavanda djeluje protiv oteklina,nagnječenja, uganuća, "pucketanja u kostima", uloga i reume. Kao kupelj ima veliku primjenu i kod vegetativnih distonija i psihičkih tegoba u menopauzi.
s hamamelisom i alantoinom
opuštanje zglobova i mišića
za normalnu i suhu kožu
s arganovim uljem i kolagenom