Echinacea ili rudbekija je biljka porijeklom iz Sjeverne Amerike, koja se danas uzgaja i u našim krajevima. Visoka je do 100 cm, cvjetovi su crvenoružičasti, jezičasti. Raste na otvorenim, sunčanim mjestima.
Naziv rudbekija nadjenuo joj je veliki botaničar Carl von Linn Te u počast dvojici Šveđana, Olofa Rudbecka starijeg i Olofa Rudbecka mlađeg. Oni su bili poznati medicinari, ali i botaničari. Olof Rudbeck stariji je osnovao prvi botanički vrt u Švedskoj, a prvi je otkrio limfne čvorove po čemu je postao i međunarodno priznat.
Posljednjih desetak godina echinacea je intenzivno istraživana, a znanstvenici se još uvijek spore o njenim aktivnim komponentama. One se mogu podjeliti u tri skupine : polisaharidi, alkilamidi i fenoli. Pokusi in vitro pokazali su da su najaktivnije tvari alkilamidi.
Način primjene echinacee otkriven je potkraj 18. stoljeća u različitih indijanskih plemena koja su tu biljku tradicionalno upotrebljavala i smatrala je svetom. Čak 14 indijanskih plemena rabilo ju je kao jedini lijek nakon ugriza zmija i uboda insekata. Osim toga korištena je kao oblog za opekline, uklanjanje gnoja, upale desni, liječenje artritisa, reume, zaušnjaka, ospica, grčeva crijeva, ekcema i ozljeda kože. U SAD-u je 1887. godine uvrštena je u liječničku praksu. Ozbiljnija istraživanja echinacee počela su 1930. godine u Njemačkoj. Otkriće da njene aktivne tvari snažno podupiru obrambeni sustav, dogodilo se mnogo kasnije. Prije svega one ubrzavaju množenje bijelih krvnih zrnaca (limfocita i makrofaga) što se smatra početkom funkcioniranja obrane. Utvrđeno je nadalje da echinacea stimulira produkciju interferona, koji je važna crta obrane kada je u pitanju virusna infekcija.
Prema rezultatima više od 500 znanstvenih i kliničkih istraživanja za samo tri do pet dana povećava imunitet 50-120 posto. Stoga skraćuje trajanje i ublažava simptome gripe i prehlade, a u ranoj fazi sprječava i njihov razvoj. Osim toga nekoliko studija je pokazalo njenu učinkovitost kod Chronove bolesti, infekcija usne šupljine i vaginalnih infekcija. Stimulira jetru i bubrege. U vanjskoj primjeni odlično djeluje na kožu kod rana, akni, čireva, upaljenih opekotina, ekcema, upale kožnih žlijezda, uboda i ugriza insekata. Laboratorijsko istraživanje je pokazalo njeno svojstvo uništavanja stanica tumora, pa se često koristi u kombinaciji s lijekovima kod raka.
s ekstraktom vražje kandže i alantoinom
za podizanje razine energije
s Zehnstein® otopinom magnezij klorida, ekstraktom hamamelisa i eteričnim uljem ružmarina
koncept: citrus – floral – musky