Panax ginseng
Panax ginseng je višegodišnja biljka porijeklom iz Koreje i Kine, koja se na tom području već tisućama godina tradicionalno koristi u ljekovite svrhe. Riječ „panax“ dolazi od grčke riječi pan (sve) i „akos“ (lijek), a označava panaceju ili lijek za sve bolesti. I sam izgled ovog neobičnog korijena potpiruje vjerovanje u njegovo blagotvorno djelovanje na cijelo tijelo. Njegov oblik nalikuje čovjeku zbog čega je i dobio naziv „ginseng“ koji u prijevodu znači čovjekoliki korijen.
Iako cijela biljka sadrži biološki aktivne komponente, nacjenjeniji je ipak korijen koji je jedan od najpopularnijih i najskupljih biljaka koje se koriste u ljekovite svrhe na svijetu. Ginseng se pojavljuje u farmakopejama brojnih zemalja uključujući Japan, Kinu, Njemačku, Francusku i Veliku Britaniju. Iako postoji nekoliko različitih biljnih vrsta roda Panax koje se kolokvijalno nazivaju ginsengom, pravim ginsengom smatra se samo onaj latinskog naziva Panax ginseng.
Ginseng se tradicionalno koristi za vraćanje ili povećanje vitalnosti te kao adaptogen odnosno sredstvo koje pomaže tijelu u prilagodbi na stres. Moderne tvrdnje o njegovom povoljnom djelovanju vežu se uz imunitet, metabolizam glukoze, kognitivne funkcije, seksualno zdravlje, a spominje se i kao sredstvo koje povoljno djeluje kod umora i iscrpljenosti te za poticanje budnosti.
Sastav
Ginseng sadrži mnogobrojne aktivne komponente koje se nazivaju ginsenozidi, a koji se smatraju odgovornima za pozitivne učinke ginsenga na organizam. Radi se o saponinima koji nalikuju steroidnim molekulama, a u ginsengu je otkriveno njih stotinjak. (1) Svi ginsenozidi svrstavaju se u četiri razreda. Osim ginsenozida, 2011. godine otkriven je i spoj nazvan gintonin koji pripada novijem razredu glikoproteina, a koji bi mogao biti odgovaran za pozitivan učinak ginsenga na pamćenje (2). U ginsengu su prisutni i polisaharidi koji se dovode u vezu s pozitivnim učincima na imunitet. (3)
Utjecaj ginsenga na imunitet
Istraživanja na životinjama su zabilježila kako unos ginsenga može pojačati djelovanje cjepiva. Primjenom ginsenga usporedno s cjepivom dolazi do sinergije između ginsenga i cjepiva te do jače stimulacije imunološkog sustava. (4) Isto je dokazano i u kliničkoj studiji u kojoj je primjena ginsenga u količini od 100 mg tijekom 12 tjedana u kombinaciji s cjepivom protiv gripe, dovela do 35 % manje učestalosti gripe u usporedbi s grupom koja je primila samo cjepivo. (5) Druga ispitivanja na životinjama pokazala su da ginseng ima imunomodulatorni učinak i uspješno se bori protiv respiratornih infekcija. (6)
Ginseng kod umora i iscrpljenosti
Studija objavljena 2010. godine pokazala je kako unos ginsenga kod zdravih mladih osoba može utjecati na raspoloženje tijekom višesatnog psihološkog ispitivanja. Doza od 200 mg popravila je raspoloženje, dok je doza od 400 mg izazvala osjećaj smirenosti. (7) Pozitivan učinak ginseng ostvaruje i u slučaju sindroma kroničnog umora, a zasluge se pripisuju udjelu polisaharida.(8)
Ginseng kod erektilne disfunkcije
Iako su za sada dokazi pretežno sugestivne naravi, pregledna studija objavljena 2008. godine zaključila je kako postoji značajan učinak unosa ginsenga u usporedbi s placebom kada je u pitanju erektilna disfunkcija. Poglavito kada je erektilna disfunkcija psihogene naravi odnosno izazvana osjećajem anksioznosti, depresije i stresa. (9) Ginseng se pokazao korisnim i za povećanje spermatogeneze i pokretljivosti spermija kod muškaraca s neplodnošću.(10)
Mirja Jošić, dipl.ing. nutricionist / Vitaminoteka
Literatura:
korejski ginseng
za osjetljivu kožu
s ekstraktima korijena čička, zobi i pšenice
s maslinovim uljem, nevenom, kaduljom i propolisom