Ginkgo biloba je prekrasno, neobično i nadasve dugovječno drvo koje na Zemlji živi već 200 mlijuna godina. Arheološki dokazi ukazuju da je drvo gingka postojalo još u doba dinosaurusa, a isti fosilni ostaci ukazuju kako se tijekom svih tih godina pa sve do danas, u botaničkom smislu, nije značajno promijenilo zbog čega se naziva još i živim fosilom. Ono što ginkga također čini neobičnim je što u biljnom kraljevstvu nema bliskih rođaka, već se klasificira u posebnu diviziju Ginkgophyta.
Gingko biloba smatra se simbolom otpornosti na promjene i čuvarom tajni dalekosežne gotovo nemjerljive prošlosti, no ono što ga čini toliko cijenjenim su i njegova medicinska svojstva. Porijeklom je iz Kine, a u Europu je stigao u prvoj polovici 18.stoljeća. U Kineskoj tradicinalnoj medicini prisutan je tisućama godina, a dolaskom na zapad vrlo brzo je prihvaćen i postao cijenjena medicinska biljka čemu u prilog govori i podatak da je u njegovu slavu Goethe 1815. godine napisao pjesmu.
Dijelovi biljke koji se koriste u ljekovite svrhe i koji sadrže brojne biološki aktivne sastojke su listovi i sjemenke. Listovi sadrže kompleksnu mješavinu od 40 različitih flavonoida koji se najčešće standardiziraju na 22-27% flavonoid glikozida (ginko flavon glikozidi) i 6-7% terpena (ginkolidi i bilobalidi).
Istraživanja pokazuju kako ginkgo može blagotvorno djelovati kod stanja poput demencije, oslabljenih kognitivnih funkcija uslijed starosti, problema s cirkulacijom i kardiovaskularnih oboljenja poput periferne arterijske bolesti. (1)
Gingko i bolesti zaboravljanja
Unos gingka najviše se spominje u kontekstu njegovog djelovanja na pamćenje i kognitivne funkcije jer je na tom području najviše istražen. Posljednja velika meta-analiza objavljena 2010. godine u časopisu BMC Geriatrics pokazala je kako unos ginkga u obliku dodatka prehrani ima značajnu statističku prednost u usporedbi s placebom kod poboljšanja kognitivnih funkcija kod ispitanika s Alzheimerovom bolesti, vaskularnom ili miješanim oblicima demencije. Drugim riječima, gingko može poboljšati kognitivne funkcije kod starijih osoba koje imaju poteškoće s pamćenjem i govorom te teško usvajaju nove informacije. (2)
Utjecaj na cirkulaciju
Čini se kako ginkgo posjeduje antitrombotička svojstva zbog čega poboljšava cirkulaciju. (3) Tradicionalna, ali i ona službena medicina vjeruju kako gingko posjeduje i vazodilatorna svojstva odnosno sposobnost širenja krvnih žila. (4,5)Blagotvoran učinak gingka na cirkulaciju osim kod starijih osoba s dijagnosticiranim suženjima unutar arterija koje dovode do srca, potvrđen je i na zdravim ispitanicima, a primjećen je utjecaj i na mikrocirkulaciju. Svoj pozitivan učinak gingko ne može ispoljiti nakon samo jedne doze već je potrebna njegova svakodnevna primjena tijekom nekoliko tjedana.(6)
Periferna arterijska bolest je stanje kod kojeg su arterije u perifernim tkivima poput nogu i ruku smanjene veličine što otežava cirkulaciju i oboljelima stvara velike probleme kod kretanja. Meta-analiza iz 2000. godine je utvrdila kako unos gingka u obliku dodatka prehrani može olakšati hodanje osobama s navedenim poteškoćama vjerojatno zbog pozitivnog djelovanja na cirkulaciju(7).
Od poboljšane cirkulacije mogu profitirati i određeni organi i tjelesni sustavi poput očiju i ušiju. Oralna primjena gingka u količini od 80 mg dva puta dnevno kod osoba s glaukomom rezultirala je povećanom cirkulacijom u oku (8), dok je primjena standardiziranog oblika ginkga tri puta dnevno u količini od 40 mg dovela do poboljšanja oštrine vida(9). Stanje neugodnog zujanja u ušima odnosno tinitus može se ublažiti unosom gingka u obliku dodatka prehrani, no studije pokazuju kako je gingko učinkovit samo kod osoba kod kojih se tinitus javio uslijed demencije ili smanjenih kognitivnih funkcija. (10)
Utjecaj ginkga na libido kod žena u menopauzi
Mnogo je razloga zbog kojih žene mogu izgubiti seksualnu želju, a jedan od njih su promjene koje se događaju u menopauzi. Postoje indicije kako bi unos ginkga mogao djelovati i na povećanje libida, a određeni znanstvenici svojim radom nastoje utvrditi je li to točno. Nedavno objavljena trostruko slijepa placebo kontrolirana studija objavljena u časopisu Iranian Journal of Nursing and Midwifery Research pokazala je kako ginkgo može vratiti ženama želju za seksom. U studiji je sudjelovalo 80 žena koje su podijeljene u dvije skupine. Jedna skupina unosila je 120 do 240 mg gingka tijekom 30 dana, dok je druga skupina unosila placebo. Na temelju subjektivne procjene ispitanica prije i nakon završetka studije, zaključeno je kako je u skupini koja je unosila ginkgo, došlo do značajnog povećanja želje za seksom. (11)
Zbog povoljnih svojstava na cirkulaciju, utjecaj gingka istražuje se i na drugim područjima, a uvjerljivi dokazi o njegovoj učinkovitosti u budućnosti se čekaju za stanja poput vitiliga, kod stresa i tjeskobe te simptoma PMS-a.
Sandra Krstev Barać, mag.nutr.
Vitaminoteka Zagreb
Literatura
s uljem slatkog badema, uljem sjemena mrkve i koenzimom Q10
doprinosi zdravlju jetre
doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava
snažan ekstrakt (60 % HCA)