Borovnice – šumska riznica antioksidansa
Borovnice su zasigurno jedna od najsimpatičnijih vrsta bobičastog voća. Ove modre bobice koje dozrijevaju u kasno ljeto predstavljaju plod istoimene grmolike biljke iz obitelji latinskog imena Vaccinium. Osim plodova, ništa manje važni nisu ni listovi biljke koja posjeduju ljekovita svojstva.
Nutritivna vrijednost borovnica
Borovnicama se često pripisuje epitet bobičastog voća najveće nutritivne gustoće. Interesantna je činjenica kako jedna šalica borovnica, što odgovara količini od otprilike 150 g, sadrži tek 84 kcal te 15 g ugljikohidrata, ali i značajne količine vlakana, vitamina C i K te mangana.
No, udio antiokidansa je ono što borovnice čini superiornima. Ovo bobičasto voće, naime, predstavlja pravu riznicu antioksidansa, te se smatra kako posjeduje najveći antioksidativni kapacitet od svih vrsta voća i povrća koje uobičajeno konzumiramo.
Promatramo li sastav antioksidansa u borovnicama, posebno se ističe udio flavonoida, skupine biljnih pigmenata koja pripada velikoj obitelji polifenola. Među njima svakako valja izdvojiti antocijanine za koje se vjeruje da su većinom odgovorni za blagotvorna svojstva borovnica.
Važno je napomenuti kako se vrijedni podaci o blagotvornim svojstvima borovnica dokazani brojnim znanstvenim studijama, poput antioksidativnog, kardioprotektivnog te protuupalnog i kemopreventivog djelovanja, mogu ekstrapolirati i na djelovanje ekstrakta borovnice kao dodatka prehrani.
Borovnice protiv oštećenja DNA
Oksidativna oštećenja DNA sastavni su i nezaobilazni dio svakodnevnog života, a smatra se kako se odvijaju nekoliko tisuća puta dnevno u svakoj stanici našeg tijela. Ona su također i jedan od razloga zašto starimo, te igraju i važnu ulogu u razvoju ozbiljnih bolesti, poput karcinoma.
Zbog visokog udjela antioksidansa, borovnice mogu pomoći u neutralizaciji slobodnih radikala koji u našem tijelu uzrokuju oštećenja DNA.
Borovnice za bolje pamćenje
Istraživanja pokazuju da antioksidansi iz borovnica imaju pozitivni učinak i na zdravlje mozga, pomažući u poboljšanju njegove funkcije te odgađanju propadanja mozga koje nastaje kao posljedica starenja.
Rezultati jedne engleske studije objavljene 2013. godine u časopisu Nutrients pokazali kako koncentrat borovnice može povećati aktivnost određenih regija mozga i na taj način poboljšati kratkoročno pamćenje, prvenstveno kod osoba starije dobi (u prosjeku 68 godina starosti). Ovo blagotvorno djelovanje znanstvenici su pripisali antocijaninima koji na indirektan način poboljšavaju protok krvi u mozgu te aktiviraju određene dijelove mozga.
Studija novijeg datuma časopisu Nutrients potvrdila je i blagotvorno djelovanje ekstrakta borovnice na pamćenje starijih osoba. U ovom šestomjesečnom istraživanju sudjelovalo 122 osoba dobi 60 do 85 godina, a rezultati su pokazali kako je uzimanje ekstrakta borovnice kao dodatka prehrani u dozi od 100 mg utjecalo na poboljšanje radne memorije u starijih osoba, ali i smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Borovnice protiv kardiovaskularnih bolesti
Spomenuta oksidativna oštećenja nisu rezervirana samo za naše stanice i DNA. Naime, oksidativna oštećenja lošeg, LDL kolesterola jedan su od ključnih koraka u razvoju bolesti srca. Antioksidansi iz borovnica mogu biti od koristi i u ovom slučaju jer se pokazalo da pružaju svojevrsnu zaštitu LDL kolesterolu od oksidativnih oštećenja.
Redovita konzumacija svježih borovnica te ekstrakta borovnica u obliku dodatka prehrani smatra se blagotvornom i na smanjenje krvnog tlaka, još jednog od ključnih rizičnih čimbenika za razvoj kardiovaskularnih bolesti.
Osim toga, rezultati jedne velike studije objavljene 2013. godine u časopisu Circulation u kojoj je sudjelovalo 93 600 žena dobi 25 do 42 godine, pokazali su kako visok unos antocijanina, prehranom i dodacima prehrani može utjecati na smanjenje rizika od srčanog udara za 32%.
Borovnice protiv dijabetesa
Bioaktivni spojevi iz borovnica mogli bi biti korisni i u regulaciji glukoze u krvi. Znanstvenici napominju kako blagotvorni antocijanini mogu pozitivno utjecati na inzulinsku osjetljivost te metabolizam glukoze u našem tijelu, a ovaj antidijabetički učinak dokazan je i na soku od borovnice i ekstraktu borovnice kao dodatku prehrani.
Tena Škunca, mag.nutr. / Vitaminoteka
Literatura:
prirodni sapun
s Zehnstein® otopinom magnezij klorida, ekstraktom hamamelisa i eteričnim uljem ružmarina
za podizanje razine energije
prirodni sapun, mirisni, ekstra fini